Co niesie tydzień (15 – 21 III)
15 marca – IV Niedziela Wielkiego Postu
SWIATŁO, KTÓRE JEST DLA NAS ŻYCIEM, PRZESZKADZA, KIEDY UKRYWAMY GRZECHY
Aby ratować Izraelitów pokąsanych śmiertelnie przez jadowite węże, ponieważ buntowali się przeciwko Bogu i Mojżeszowi. Bóg kazał Mojżeszowi umieścić miedzianego węża na wysokim palu, aby każdy ukąszony spojrzawszy na tego węża pozostawał przy życiu. Do tego wydarzenia nawiązuje Ewangelia z dzisiejszej niedzieli (J 3, 14- 21) gdzie Jezus mówi: „Jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak potrzeba, aby wywyższono Syna Człowieczego, aby każdy, kto w Niego wierzy , miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to aby świat został przez Niego zbawiony. Kto wierzy w Niego nie podlega potępieniu”. Mówi dalej Jezus, że potępieniu (sądowi) podlegają ci którzy w Niego nie wierzą, nie wierzą że jest światłem tego i przyszłego życia, nie wierzą bo bardziej umiłowali ciemność niżeli światło, bo ciemność ukrywa ich złe uczynki, dlatego nienawidzą światłości.
Pierwsze czytanie z Księgi Kronik ( 2 Krn 36, 14-16. 19 -23) mówi właśnie o skutkach złego postępowania narodu wybranego, który naśladował wszelkie obrzydliwości narodów pogańskich, bezczeszcząc świątynię, szydząc z proroków z Bożych wysłanników. Dlatego Chaldejczycy spalili świątynię Bożą i Jerozolimę, ocalałych uprowadzili do Babilonu, gdzie byli w niewoli 70 lat. Dopiero król perski Cyrus któremu Bóg polecił odbudować świątynię w Jerozolimie wypuścił Żydów, aby to uczynili.
Natomiast św. Paweł w Liście do Efezjan przypomina że to wszystko co dobrego otrzymujemy od Boga, jest z Jego łaski, nie z naszych uczynków, aby nikt nie chlubił się ze swoich działań przed Bogiem. Z łaski Jego bowiem jesteśmy zbawieni przez wiarę. Zatem zło pochodzi od nas, a wszelkie dobro od Boga.
Bez Bożej pomocy nic dobrego nie możemy uczynić.
16 marca- poniedziałek
OD KANY GALILEJSKIEJ DO WIECZERNIKA CHRYSTUS UTWIERDZAŁ SŁOWO ZNAKAMI
Ewangelia z tego dnia (J 4, 43-54)mówi o drugim cudzie jaki dokonał Jezus w Kanie Galilejskiej. Pierwszy który był w rzeczywistości pierwszym znakiem Jego mocy dotyczył przemiany wody w wino na weselu. Ten pierwszy cud Chrystusa miał głębszy sens niż pomoc zakłopotanym gospodarzom wesela. Dopiero patrząc na całość misji Chrystusa widzimy, że ta przemiana wody w wino w Kanie niejako zakończy się finalnym znakiem w Wieczerniku, gdzie Chrystus przemieni wino w Swoją Krew. Natomiast drugi cud z Kany z dzisiejszej Ewangelii dotyczy mocy Słowa którym uleczył Chrystus syna urzędnika Królewskiego i wiary tego człowieka w słowo Jezusa.
Natomiast pierwsze czytanie z księgi Izajasza (Iz 65, 17-23) mówi o nowym niebie i Nowej Ziemi na której będzie radość i wesele na zawsze z tego co Bóg stworzy.
Nowe Niebo, Nowa Ziemia, Nowy Człowiek, takie dary przygotował dla nas Bóg.
17 marca – wtorek
ZAMKNIĘTYCH SERC NAWET CUDA NIE PORUSZĄ, BO DUCH DO NICH NIE DOCIERA
Ewangelia z tego dnia (J 5, 1-3a. 5-16) opisuje uzdrowienie chorego który od długiego czasu leżał nad sadzawką „Owczą” w Jerozolimie czekając na poruszenie wody przez anioła, ponieważ gdy to się stało ten chory który wszedł pierwszy do wody zostawał uzdrowiony z każdej choroby. Niestety czekał nadaremnie, bo zawsze ktoś go ubiegł. Jezus ulitował się nad nim i go uzdrowił, ale kazał mu nosić swoje łoże po mieście pomimo że był szabat. Za to Żydzi prześladowali Jezusa, bo dla nich ważniejsze było zachowywanie prawa Mojżeszowego niż i cuda Jezusa.
Natomiast w pierwszym czytaniu z proroka Ezechiela (Ez, 1-9. 12) jest przedstawiona wizja nowej świątyni jaką ten prorok otrzymał od Boga. W tej wizji zobaczył wodę wypływającą spod progu świątyni w kierunku wschodnim rozlewającą się wśród stepów. Wody te mają właściwości lecznicze, jak i drzewa rosnące nad ich brzegami, owoce i liście służą za pokarm i lekarstwo.
Ta wizja jak i przytoczona Ewangelia mówią o tym samym, to znaczy o Chrystusie, w którym jest nasze zdrowie, nasza przyszłość, nasze zbawienie. Umacniajmy się zatem w nadziei i czyńmy uczynki miłości, byśmy nie utracili miłości Tego, który za nas umarł na krzyżu
Nie można pojąć zmysłami tych bogactw, które Bóg przygotował dla świętych swoich.
18 marca – środa
ZAPOWIADANY CZAS ŁASKI TO DARY PRZEKRACZJĄCE PRAGNIENIA SERC
W pierwszym czytaniu z proroka Izajasza ( Iż 49, 8 – 15) Bóg zapowiada czas szczególnej łaski która człowieka oswobodzi, oświeci, nakarmi i napoi, ochroni od zła, pocieszy i przyprowadzi do Siebie. Pan nas nie opuści, bo Jego miłość największa.
Natomiast Ewangelia ( 5, 17 – 30) przedstawia nagonkę Żydów na Jezusa za to uzdrowił chorego w szabat, usiłowali Go za to zabić. Jezus odpowiedział im wykazując że jest Synem Bożym, i działa tak jak to widział u Ojca. Jak Ojciec wskrzesza i ożywia tak i On. Ojciec uczynił Go Sędzią nieograniczonym, aby wszyscy oddawali Mu cześć jak oddają Ojcu. Zapowiedział też Chrystus nadchodzącą godzinę sądu, która rozdzieli tych którzy pójdą na zmartwychwstanie życia, od tych którzy pójdą na zmartwychwstanie potępienia.
To Chrystus jest tym który daje łaskę temu komu zechce, a jego sąd jest nieomylny bo wszystko sądzi przez Miłość i Miłosierdzie.
Syn to czyni, co widział u Ojca, bo od Ojca wyszedł, aby przynieść życie i szczęście.
19 marca – czwartek
BOŻE OBIETNICE SĄ NIENARUSZALNE BO FUNDAMENTEM ICH JEST BOŻA ŁASKA
Czytania mszalne z tego dnia w którym obchodzi się uroczystość ku czci św. Józefa Oblubieńca NMP są osadzone na Jego misji jako opiekuna Syna Bożego. W pierwszym czytaniu (2 Sm 7, 4-5a. 12-14a. 16) prorok Natan przepowiada budowę świątyni w Jerozolimie i utwierdzenie królestwa Dawidowego
W drugim czytaniu św. Paweł Apostoł (Rz 4, 13. 16-18. 22) wychodząc od obietnicy danej Abrahamowi że będzie dziedzicem świata przypomina że obietnice nie są uzależnione od uczynków, ale od wiary czyli od łaski, aby dziedzictwo pozostało nienaruszone dla całego potomstwa.
Natomiast Ewangelia (Mt 1, 16. 18-21. 24a) mówi o tajemnicy Wcielenia, która została związana ze św. Józefem jako tym, który zastępował Jezusowi ojca, był stróżem nie tylko jego życia, ale i tajemnic zachowanych od wieków i objawionych w tym czasie. Wielkość św. Józefa jest dostosowana do wielkości Maryi a jego wiara jest porównywalna z wiarą Abrahama.
Z wiary Abrahama jest pokolenie wierzących, w wierze Maryi i św. Józefa ziemia otworzyła się na niebo.
20 marca – piątek
ZŁO CHE UŚMIERCIĆ DOBRO, ALE ONO JEST NIEZNISZCZALNE
Czytania Mszalne z tego dnia mówią o knowaniu grzesznych przeciwko sprawiedliwemu. W pierwszym czytaniu (Mdr 2, 1a. 12-22) jest o zasadzce na sprawiedliwego bo sprzeciwia się sprawom występnych, wyrzuca błędy ich obyczajów, zwie się dzieckiem Bożym, wiec trzeba go dotknać obelgą i katuszą.
W Ewangelii (J 7, 1-2. 10. 25-30) jest o tym że Jezus nie chciał chodzić po Judei ponieważ Żydzi zamierzali Go zabić. Obchodził zatem Galileę, i mówił że od Ojca pochodzi
i że On Go posłał. Zamierzali go pojmać, lecz byli bezsilni ponieważ jeszcze nie nadeszła godzina Jego męki.
Chrystus był dla Żydów nietykalny, aż do czasu Jego przewidzianej śmierci.
21 marca – sobota
PROROK JEREMIASZ PRZEPOWIADA ŚMIERĆ MESJASZA
Pierwsze czytanie( Jr 11, 18-20 ) jest zapowiedzią przez proroka męki Pańskiej bo już postanowili Go zabić jak ofiarnego baranka. Zgładzić z ziemi żyjących, aby go już nikt nie wspominał. Lecz Pan jest sprawiedliwym sędzia i odda każdemu według ich uczynków.
W Ewangelii( J 7, 40-53) wśród słuchających tłumów było rozdwojenie, jedni mówili że to prorok inni że trzeba Go pojmać i zabić. W obronie Jezusa stanął Nikodem, który wcześniej odwiedził Go w nocy pytając o ważne dla niego sprawy. Jednak oni już postanowili Go zabić.
Godzina panowania ciemności przepowiadana przez proroków zbliżała się nieubłagalnie
Ks. Henryk Młynarczyk
Rozmowa przy stole na plebanii
SYMBOL WĘŻA
Gość (Mirek siostrzeniec proboszcza, student filozofii przeżywający kryzys wiary): Wujku (zwraca się do proboszcza) w dzisiejszym kazaniu mówił wujek o wężu miedzianym przybitym na palu, który Mojżesz z polecenia Bożego ustawił na pustyni, aby uzdrawiał grzeszących Żydów, pokąsanych przez jadowite węże. Nie rozumiem tego pomieszania, bo w raju wąż ( diabeł) na drzewie spowodował nieszczęście wypędzenia Adama i Ewy, a tu uzdrawia.
Ks. proboszcz: dobrze że przynajmniej słuchałeś, ale trzeba wiedzieć, że Piśmie Świętym „typy”czy „antytypy” , czy tzw. „figury”, w swojej istocie wskazują wybrane podobieństwa, ale nie we wszystkim są zawsze jednoznaczne, bo to jest niemożliwe w ludzkim języku. Tak więc trzeba te porównania brać w pewnej „konfiguracji”.
Ks. wikariusz: No właśnie szatan w raju jest przedstawiony pod postacią węża, co nie znaczy że to zwierze jest przeklęte, jak również gołąb, pod postacią którego zstąpił na Jezusa Duch Święty, jest przeto uwielbiony. To są figury pokazujące pewien aspekt przesłania, wydarzenia, zestawień myślowych.
Ks. rezydent: Prawda, ale w tych świętych porównaniach kryją się też różne tajemnice, które odsłaniają się stopniowo, według potrzeb Ludu wierzącego. Oczywiście słowa Chrystusa z dzisiejszej Ewangelii mówią jednoznacznie – „jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak potrzeba aby wywyższono Syna Człowieczego, (przybito do krzyża) aby każdy, kto w Niego wierzy miał życie wieczne”. Ale można by też znaleźć inne ukryte relacje, ukazujące głębie tego wydarzenia.
Ks. wikariusz: Jest takie popularne powiedzenie/że podobne leczy się podobnym, tu to też pasuje w wymiarze duchowym – spojrzenie na miedzianego węża ratowało ukąszonych przez węże, jest w tym pewna logika zamkniętej całości i to, by także jakoś stawało w obronie tych zwierząt, które nie bardzo lubimy, a Bóg stwarzając uznał je za dobre.
Ks. prob. Zwróćmy jeszcze uwagę, że szatan przybiera też postać anioła światłości, aby zwodzić ludy i narody i społeczeństwa. Zresztą słowo łacińskie lucyfer oznacza – niosący światło. Tak więc ten wyblakły anioł światłości jest dla ludzkości wielkim zagrożeniem, ale i ostrzeżeniem, że każdy może upaść, jeżeli braknie mu pokory.
Ks. rez. Warto jeszcze zaznaczyć słowo wywyższony. Znaczy ono przede wszystkim jako widoczny dla wszystkich. Węża na wysokim palu każdy na pustyni mógł dostrzec, kto tylko chciał mógł być uratowany.
Ks. H. Młynarczyk