KŁADZIONKA ZIEMNIACZANA Z WITANOWIC MA SZANSE WYRUSZYĆ W ŚWIAT!

W październiku 2014 KGW Witanowice podczas corocznych Żniw Karpiowych zdobyło dwa pierwsze miejsca w konkursie Kulinaria 2014. W kategorii produktu przetworzonego zwyciężyła Kładzionka Ziemniaczana, a w kategorii produktu nieprzetworzonego Ziemniok Witanowicki.

Nasze Koło nie spoczęło na laurach, ale idąc za ciosem postanowiliśmy w Ministerstwie Rolnictwa ubiegać się o certyfikat tzw. produktu lokalnego, który chroni przepis jako naszą własność oraz pomaga w jego promocji. Kładzionka Ziemniaczana i Jabłecznik Radoczański to jedyne potrawy z naszej gminy, które ubiegały lub ubiegają się o ten tytuł. Procedura powinna zakończyć się już niebawem. W tym czasie Kładzionka uczestniczyła w małopolskim programie komercjalizacji produktu lokalnego organizowanym przez Stowarzyszenie Dolina Karpia pod nazwą „Biznes ze smakiem”. Nasze Gospodynie promowały swoje kulinarne dzieło na wielu regionalnych imprezach.

Kładzionka jest również jednym z pięciu produktów wyróżnionym w publikacji dotyczącej tego projektu. Wiemy, że w chwili obecnej planowane jest stworzenie w Szkole Powiatowej w Radoczy tzw. inkubatora produktu lokalnego. Będzie to miejsce gdzie potrawy takie jak Kładzionka zostaną przez nas bezpłatnie wyprodukowane i zapakowane pod fachowym okiem technologa żywności. Dzięki temu uzyskamy możliwość legalnej sprzedaży witanowickiego skarbu kulinarnego na terenie Doliny Karpia i nie tylko.

Wspaniałą informacją jest też fakt, że w planach Lokalnych Grup Działania w programowaniu 2014 – 2020 jest stworzenie sieci sklepów na terenie małopolski, w których sprzedawane będą tylko produkty lokalne – w tym nasza Kładzionka.

 

A co z naszym Ziemniokiem Witanowickim? Wszyscy wiemy, że ziemniaki od pokoleń były jednym z największych skarbów tej ziemi. Zastanwiałyśmy się co zrobić, aby wypromować na większą skalę naszych rolników i owoc ich ciężkiej pracy. Po konsultacjach w Uniwersytecie Rolniczym wiemy już że nie możemy zrobić z niego produktu lokalnego, ponieważ nie posiada cech nowego gatunku. Ale nie poddajemy się i walczymy o to, aby udało się zarejestrować Ziemniaka Uprawy Witanowickiej, którego wyróżniać będzie ekologiczny sposób uprawy. Jednocześnie ziemniak będzie promowany razem z kładzionką jako niezbędny element tej potrawy. Czas trwania procedur nie jest zależny od nas, ale cały czas idziemy do przodu.

 

Jak to ktoś mądrze powiedział: „Wszystko jest trudne, nim stanie się proste”

KGW Witanowice

(Carolus nr 41/2015 11.10.2015)

DSC07556 DSC07552 DSC07551 DSC07547 DSC07539 podczas otwarcia drogi Witanowice- Wyzral DSC07517 DSC07532 DSC07536

.