Warszawa dla ambitnych

Samorząd, to nie tylko praca, ale i walka
Samorząd – to walka w obronie porządnych, cichych i słabych
przeciwko wrogom porządku i sprawiedliwości.
Jeden nie da rady, ale z gromadą będą musieli się liczyć 

/Janusz Korczak/

  Kreatywni i pomysłowi, niejednokrotnie „walczący w obronie porządnych, cichych i słabych”, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w nagrodę za działalność społeczną w Zespole Szkół RCKU w Radoczy odwiedzili Warszawę.

Przede wszystkim młodzież zwiedziła Sejm RP, przysłuchiwała się obradom parlamentarzystów, a w Sali Wszechnicy Sejmowej wysłuchała krótkiego wykładu dotyczącego historii i funkcjonowania Sejmu.

Jednak 24.06.2014 to dzień obrad i zwiedzanie było możliwe dzięki uprzejmości Pani Poseł na Sejm RP Doroty Niedzieli, która w niekonwencjonalny sposób pokazała młodym ludziom korzenie polskiego prawa. Jakże to była swoista lekcja obywatelskości.

Młodzież uczestniczyła również w niecodziennej lekcji historii. Zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, Powązki i Aleję Zasłużonych:

(...) I ziemia stoi – i wieków otchłanie,
wszyscy żywi w tej chwili,
Z których i jednej kostki nie zostanie, 
Choć będą ludzie, jak byli…

K. Norwida

i Cmentarz Wojskowy, i fragmenty murów getta.

Z kolei na panoramę miasta spojrzeli z tarasu widokowego Pałacu Kultury, zasiedli w Złotych Tarasach i poznali trasy, którymi nie tylko poruszają się fani piłki, ale także piłkarze i honorowi goście.

Zwiedzili warszawskie przejścia podziemne i przeszli kilometry, smakując klimaty stolicy. W Łazienkach Warszawskich przenieśli się w czasy króla Stanisława Augusta,  a w Wilanowie ujrzeli barokowy pałac Jana III.

Jednak wytchnąć w nim nie mogli . Odpoczywali w tramwaju, metrze i szkolnym busie…mimo zmęczenia humory dopisywały i wszyscy przednio się bawili!

13 12 11

 

.