W Wieliczce
06.04.2014 r. już po raz kolejny delegacje poszczególnych Parafialnych Oddziałów AK Archidiecezji Krakowskiej na zaproszenie Kazimierza Windaka z 32 Parafialnego Oddziału AK działającego w Parafii Trójcy Świętej w Koźmicach Wielkich oraz pracownika Kopalni uczestniczyli w niecodziennej pielgrzymce i jednodniowych rekolekcjach wielkopostnych w Kopalni Soli Wieliczka. W kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli był szczególny czas na wspólną refleksję i modlitwę. Kaplica św. Kingi to najbogatsza i najokazalsza podziemna świątynia. Założono ją w 1896 roku, w przestrzeni powstałej po eksploatacji olbrzymiej bryły soli zielonej. Wystrój kaplicy tworzony był przez blisko 70 lat (do 1963 roku) przez górników-rzeźbiarzy, z których najbardziej znani to: Józef i Tomasz Markowscy oraz Antoni Wyrodek. Na początku spotkania była przeżywana Droga Krzyżowa przygotowana i prowadzona przez członków Akcji Katolickiej. Podczas wędrówki z cierpiącym Chrystusem zastanawialiśmy się gdzie jest nasze miejsce. Bo na Drodze Krzyżowej jest wielu ludzi. Jedni idą za Jezusem, drudzy prowadzą Go na śmierć. Inni stoją i tylko się patrzą. Jeszcze inni płaczą lub się śmieją. Są również i ludzie życzliwi – Szymon, Weronika, Józef z Arymatei. Jest tam też Maryja. Ona jedna ma inne miejsce, miejsce Matki Boga. A ty? Przyjrzyj się sobie! Gdzie jesteś? Gdzie jest twoje miejsce tam, gdzie krzyżują Boga? Gdzie jesteś na drodze do Kalwarii?
Następnie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej i Gorzkich Żalach prowadzonych przez O. mgr lic. Krzysztofa Bobaka OFM – Rektor Kolegium Liceum Ogólnokształcącego Ojców Franciszkanów (OFM) oraz ks. Zbigniewa Gerlę, kapelana Ojca Świętego. Po Mszy św. i Gorzkich Żalach gospodarz naszej wyprawy modlitewnej Kazimierz Windak poprowadził nas najciekawszymi szlakami podziemnymi pokazując i opowiadając ciekawe historie oraz przekazując najnowsze informacje dotyczące kopalni. Jeden z najchętniej odwiedzanych zabytków w Polsce. Każdego roku, kopalnię odwiedza ponad milion turystów z całego świata. Jest to również jedyna kopalnia na świecie, która jest czynna bez przerwy od średniowiecza do dnia dzisiejszego. Chodniki prowadzące przez 9 kondygnacji mają łączną długość około 300 km i sięgają 327 metrów głębokości. W 1978 roku kopalnia soli w Wieliczce została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Zwiedzanie zakończyliśmy w restauracji Kopalni Wieliczka na pysznej kawie, herbacie i posiłku. Żeby poczuć niebo w gębie… czasami warto zejść pod ziemię. I to dosłownie! Bo w Kopalni Soli „Wieliczka” potrawy mają naprawdę głęboki smak a kawa podana w jednej z podziemnych komór, w niespotykanej nigdzie indziej, solnej oprawie, nabiera szczególnego, ekskluzywnego charakteru.
Był to niezapomniany czas naszej wspólnej formacji duchowej, był to niesamowity dzień – dar od Boga, który mogliśmy przyjąć i tak cudownie wykorzystać. Dziękujemy jeszcze raz Bogu i naszemu koledze Kazimierzowi Windakowi za możliwość udziału w tym niezapomnianym wydarzeniu.
Jolanta Kupiec